Szkoła Podstawowa w Kwakowie
ul. Słupska 5, Kwakowo
76-251 Kobylnica
W dniu 26 września 2019 roku w Szkole Podstawowej w Kwakowie odbył się Europejski Dzień Języków. Jest to kontynuacja poprzednich edycji, znanych jako Dnia Języków Obcych, którego obchody już od lat stały się obowiązkowym punktem programu roku szkolnego. Wprawdzie jesteśmy Polakami i swój język mamy, lecz o znajomości innych języków nigdy nie zapominamy. W tym roku z tej okazji nie tylko zmieniła się nazwa, ale odnowione zostały także szaty obchodów tego święta, którego organizatorkami w tym roku były nauczycielki języków obcych, Helena Górniewicz oraz Katarzyna Wieczorek.
Jak wiadomo, najlepiej uczyć się przez zabawę, dlatego z okazji tego Dnia zostały zorganizowane gry i zabawy edukacyjne, w tym między innymi skanowanie kodów QR za pomocą telefonów komórkowych z pytaniami dotyczącymi języków oraz krajów Europy. Uczniowie w grupach mieli za zadanie odnalezienie ukrytych na korytarzu odpowiedzi na pytania oraz dopasować nazwy państw do rozwieszonych flag. Co więcej, w szkole w Kwakowie została przeprowadzona lekcja niemieckiego poprzez program Skype’a na żywo z panią Anną Burs z Warszawy, która została zorganizowana przez „Goethe-Institut”. Zorganizowano również konkurs na najbardziej pomysłowy strój kojarzący się z krajami Europy. Wśród zwycięzców znaleźli się: Aleksandra Owczarek – za strój kucharza francuskiego, Lena Zbijowska – za strój hiszpańskiej tancerki flamenco oraz Tomasz Konopa za strój w motywie Wielkiej Brytanii. Wśród pozostałych uczniów można było znaleźć także piłkarzy, Królową Elżbietę oraz paryżanki. Dla chętnych była przygotowana także fotobudka, gdzie uczniowie mogli przebrać się za członków brytyjskiej rodziny królewskiej. Znalazło się również miejsce dla tradycyjnej już gry internetowej Kahoot, w której uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące krajów Europy, a dla głodomorów zorganizowany został poczęstunek w postaci ciasteczek upieczone przez jedną z nauczycielek.
Obchody tego święta mają za zadanie przypomnieć nam, że Polska nie jest samotnym okrętem na mapie świata oraz że nie od dziś jesteśmy częścią Europy. Choćbyśmy tego chcieli czy nie, kultura oraz języki innych krajów europejskich od wieków kształtowały oraz wpływały na nasz Naród. Uczniowie z Kwakowa nie od dziś przecież wiedzą, że choć wszyscy jesteśmy inni to tak naprawdę jesteśmy tacy sami.