Szkoła Podstawowa w Kwakowie

 

ul. Słupska 5, Kwakowo

 

76-251 Kobylnica 

 

Tel.: 59 846 20 80

 

www.sp-kwakowo.pl

 

sekretariat@sp-kwakowo.pl

 

deklaracja dostępności

 

 

Dzień PI.
15 kwietnia 2019

 

14 marca obchodzimy Światowy dzień liczby Pi. Liczba Pi - 3,141592 inaczej zwana „ludolfiną” jest stałą matematyczną określaną jako stosunek długości okręgu do długości jego średnicy. W roku 2005, przy pomocy superkomputera, japońscy naukowcy ustanowili rekord wyrażając liczbę pi za pomocą biliona 240 mld cyfr.

*Liczba π ma swoich licznych wielbicieli. Obchodzą oni Dzień Liczby π (14 marca - amerykański sposób zapisu tej daty to "3.14")

*Wielbiciele liczby Pi, zwłaszcza dotyczy to amerykańskich naukowców, w dniu święta zajadają się specjalnymi okrągłymi ciastami, które wewnątrz udekorowane jest literą π, a na obwodzie podane mają rozwinięcie dziesiętne.

*Tworzone są też wierszyki i opowiadania, w których długość każdego kolejnego słowa jest równa kolejnej cyfrze w rozwinięciu dziesiętnym liczby π.

*Nazwa „ludolfina” pochodzi od imienia holenderskiego matematyka Ludolfa van Ceulena, który w 1610 roku obliczył wartość liczby Pi z dokładnością do 35 cyfr po przecinku. Zapis ten wyryto nawet na jego nagrobku.

*Uczeni szukając kontaktu z cywilizacjami pozaziemskimi, wysłali w kosmos drogą radiową informację o wartości liczby Pi. Wierzą, że inteligentne istoty spoza Ziemi znają tę liczbę i rozpoznają nasz komunikat. Ten krótki wierszyk pozwoli zapamiętać rozwinięcie dziesiętne liczby pi

                     "Kto z woli i myśli zapragnie pi spisać cyfry ten zdoła"