Szkoła Podstawowa w Kwakowie

 

ul. Słupska 5, Kwakowo

 

76-251 Kobylnica 

 

Tel.: 59 846 20 80

 

www.sp-kwakowo.pl

 

sekretariat@sp-kwakowo.pl

 

deklaracja dostępności

 

 

Aktywne Kaszuby.
15 kwietnia 2019

W środę, 20 marca, już po raz czwarty kibicowaliśmy pomorskiej drużynie podczas meczu w Ergo Arenie w Gdańsku. Udział w rozgrywkach koszykarskich, pomiędzy drużynami Atom Trefl Sopot i Stelmet BC Enea Zielona Góra, zawdzięczamy Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskiemu oraz Stowarzyszeniu Trefl Pomorze, które zorganizowały wyjazd na to wydarzenie, dla dzieci uczących się języka kaszubskiego, w ramach nagrody, za udział w konkursie plastycznym "Aktywne Kaszuby". Temat prac plastycznych „Kaszuby, tradycja i przyroda w twórczości Jana Trepczyka” jest związany z faktem, iż w 2017 roku Rada Naczelna Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego podjęła decyzję, że rok 2019 będzie Rokiem Jana Trepczyka, słynnego poety, kompozytora, publicysty i działacza kaszubskiego.

Podczas fascynującego spotkania mieliśmy okazję zintegrować się ze społecznością kaszubską, która zawitała do stolicy Kaszub i wspólnie dopingować graczy, dzięki przygotowanym flagom, pomponom i strojom w czarno-żółtych barwach. Nie szczędząc gardeł przy okrzykach i dłoni przy klaskaniu kibicowaliśmy w duchu fair-play. Było nas ponad 40 osób – uczniowie i opiekunowie Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Sycewicach oraz Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Kwakowie.

Celem wyjazdu było przede wszystkim doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem kaszubskim, promowanie postawy fair-play wśród uczniów podczas kibicowania, a także pokazanie jak aktywnie i miło, z dala od komputera i innych nałogów, można spędzać wolny czas. Mimo, iż mecz zakończył się porażką dla wspieranej przez nas drużyny, rozbudził w nas ducha sportowej rywalizacji i uświadomił jakie korzyści przynosi nauka języka regionalnego, którym jest język kaszubski. Zwieńczeniem wycieczki była wizyta w restauracji, gdzie przy wspólnym posiłku mogliśmy podyskutować o wyniku rozgrywek i wymienić nagromadzone spostrzeżenia.